2016 m. gegužės 17 d., antradienis

,,Masonų simboliai"







,,Masonų simboliai"

Galia ir paslaptys



Robert Lomas




2014 m. (originalas išleistas 2011 m.)
272 psl.
ISBN 978-609-01-1650-0




Laisvoji mūrininkija - taip lietuviškai vadinasi populiariai žinomieji kaip masonai (laisvieji masonai).  Žodis masonas reiškia mūrininkas, judėjimas kilo iš mūrininkų, tad pavadinimas taip ir prilipo :) Visgi turėčiau pasitaisyti iškart, laisvoji mūrininkija nėra judėjimas, kaip Robert Lomas savo knygoje įvardija, tai religinė filosofija. Na, bet aš čia ne paskaitos apie masonus skaityti prisėdau tad grįžkime prie knygos :)

Knyga padalinta į tris dalis: ,,Paslaptingoji simbolių galia", ,,Praktinis masonų simbolių vadovas" ir ,,Praktinis simbolių lentelių vadovas".

 I-oji dalis ,,Paslaptingoji simbolių galia" pristato iš kur kilo simboliai. Šioje dalyje daug mitų, legendų, faktinės istorijos ir mokslinių tyrimų detalių. Per įvairius šaltinius nusakoma kaip atsirado raštas, iš kur atsirado ,,visa matanti akis'', kodėl dolerio ir euro žymėjimas yra toks koks yra ir t.t. Daug įdomios informacijos. Apie masonus domintis galima rasti ir nuomonių kad tai sąmokslo teorijos ir prasimanymai, jei ir pripažįstama masonų kaip galingos pasaulinės organizacijos egzistavimas, tai numenkinama iš moralinės ar dvasinės pusės. Į šią diskusiją dabar aš nesitrauksiu, mat paminėjau šį aistras keliantį klausimą norėdama pasakyti, kad tai ką šioje knygoje perskaičiau nei kiek nepanašu į smegenų plovimą išsigalvojimais. Cituojami istoriniai ir moksliniai šaltiniai (tarp kitko, viena cituojama mokslininkė yra lietuvių kilmės - Marija Gimbutienė), pateikiamas naudotų šaltinių sąrašas. Čia ne prisigalvojimai, čia istorijos dalys atrinktos tam tikru klausimu - laisvosios mūrininkijos simbolizmas.

II-oji dalis ,,Praktinis masonų simbolių vadovas" pristato masoniškus simbolius ir aiškina jų prasmę. Čia ne vadovėlis kaip tapti masonu - daug kas nutylėta, tačiau tai kas duota yra tikrai pakankama smalsiai akiai :)

III-oji dalis ,,Praktinis simbolių lentelių vadovas" yra labai trumpa ir apžvelgia simbolių sistemas skirtinguose masoniškojo pasirengimo lygmenyse. Perskaičius šią knygą (o ypač trečiąją dalį) į meno kūrinius žiūrėsiu visiškai kitaip. Į meno ir istorijos supratimą ši knyga man įnešė visiškai naują požiūrio kampą. Esu mačiusi keletą dokumentinių filmų apie masonus, bet nei vienas nedavė to ką davė ši knyga ir Robert Lomas komentarai.

Knyga kur kas žemiškesnė nei pagalvojau pamačiusi pavadinimą. Jei ką, tai čia geras dalykas :) kiek dvejojau ar nebus politiškas tekstas kur daug sako ir nieko nepasako. Čia pasako gan nemažai. Knyga sakyčiau kokybiška, suerzino tik vienas dalykas: simboliai, kuriuos aprašo autorius knygoje, laikomi saviprasmiais - jie egzistavo iki žmonijos pradžios ir žmonės juos tik atranda. Pasak autoriaus pristatomų simbolių egzistavimas nesusijęs su jokia konkrečia geografine ar kultūrine zona. Atitinkamai, tokiu atveju tai yra žmonijos simboliai, o ne masonų, masonai juos tik tyrinėja ir savaip taiko, tad tas dažnas masonų simbolių minėjimas pradeda erzinti tarsi vis skaityčiau kad kažkas savinasi mėnulį :D

Skaitosi greitai, daug iliustracijų. Nors tekstai ir filosofiniai, ir daug informacijos vienu metu ateina, tačiau tekstai parašyti gan lengva kalba, todėl nenuvargina.


Švietėjiško skaitymo! =)
Emilija

2016 m. gegužės 14 d., šeštadienis

,,Robinzonas Kruzas"






,,Robinzonas Kruzas"



Danielis Defo


2009 m. (originalas išėjo 1719 m.)
304 psl.
ISBN 9789955380634



1719 m.! Kažkas nerealaus :) Ko gero tai seniausia mano skaityta knyga :) Robinzono Kruzo istorija tiek išpopuliarėjo, kad leidžiamos knygos ir knygų adaptacijos, statomi filmai, televizijos šou.... Robinzonas iš vardo patapo daiktavardžiu. Daugiau ar mažiau teko susipažinti su įvairiomis Robinzono Kruzo variacijomis, todėl ruošdamasi skaityti knygą labai nekantravau ,,O kaip gi yra iš tikro?''. 

O gi yra visai kitaip. Televizija perduoda nuotykius, o knygoje nuotykių....na, tai kas vyksta nuotykiais nelabai pavadinčiau, tai pavadinčiau vienatvės ir išlikimo knyga. Knyga pateikta dienoraščio forma, joje daug jausmų ir minties virsmo. Vertingiausia/įdomiausia dalis ta, kuomet autorius gan detaliai nusako aplinką, situaciją ir to eigoje parodo kaip keičiasi mintis - požiūris ir vertybės.

Knyga ne iš lengviausiai besiskaitančių, kadangi ten veiksmo mažai, o daug minčių ir apmąstymų. Į knygos pabaigą veiksmas suintensyvėja kuomet Robinzonas sutinka kitų žmonių. O knygos pabaiga apskritai pritrenkė - pasirodo yra Robinzono istorijos tęsinys! :)

Skaičiau (klausiau) originalą anglų kalba, knygos įraše pateikiu vieno iš lietuviškų leidimų atvejį, kadangi aprašinėju knygą lietuvių kalba ir dauguma rinktųsi popierinę knygą. Jei ką nors domintų audio originalas anglų kalba, jį galima atsisiųsti čia ,,Robinson Crusoe" (audio knygų atsisiuntimas šioje svetainėje yra legalus). Jei mėgstate audio knygas, būtent šį įrašą rekomenduoju - skaitovo balsas puikiai dera su knygos turiniu.



Malonaus skaitymo arba klausymo! =)
Emilija



2016 m. gegužės 2 d., pirmadienis

,,Parduotos vasaros"






,,Parduotos vasaros"

 I ir II dalys



Juozas Baltušis



1985 m. (originalūs leidimai atitinkamai 1957 ir 1969 m.)
648 psl.
ISBN (neregistruotas)



Daug kartų esu girdėjus juokelius apie ,,parduotas vasaras'' kai studentai vasaros laikotarpiu uždarbiauja, žinojau iš kur jie kilę, bet žinojau ne sava galva. Dabar žinau jau ir sava galva :) Pasirodo parduotos vasaros yra ne vasaros, o pavasaris, vasara ir ruduo! 

Aštuonerių metų berniukas išleidžiamas piemenauti - vargui vejant berniukas ''parduodamas''. Vaikais niekas neprekiauja, čia ne tokia knyga. Parduotas, reiškia, kad už tam tikrą atlygį vaikas išleidžiamas pas kaimynus dirbti. Ten dirba, gyvena, valgo ir atėjus žiemai su uždarbiu išleidžiamas namo. Knygoje aprašomos kelios šeimos pas kurias dirba berniukas. Aprašymai gan vaizdingi ir detalūs, šeimos labai skirtingos. Autorius tikrai talentingas. Atrodo, ką čia naujo beprigalvosi? Ta pati apylinkė, tie patys darbai, bet va žmonės vis kitokie.... Gal jie tikri? (autorius nuo piemenuko pradėjęs ilgai dirbo samdiniu)

Dar pirmoje šeimoje berniukas sutinka balševiką (autoriaus terminas). Tas vyras laikomas nepakenčiamu, nesugyvenamu ir šiaip vienu vargu, bet tai ką jis daro, kaip elgiasi, skaitytojo akims tai yra teigiami dalykai. Kiek pasimečiau. Nuo kada lietuviškoje literatūroje teigiamai vaizduojami Rusijos-sovietmečio simboliai? Šiek tiek pašniukštinėjau ir radau, kad pasirodo ponas Juozas Baltušis buvo rimtai prorusiškas ir ši knyga buvo būtinasis skaitinys mokyklinio amžiaus vaikams sovietmečiu. Tai atradusi supratau, kad rašytojas tiesiog meistras! Mat tolyn skaitydama knygą pradėjau atidžiau stebėti veikėjus: kiekvienoje šeimoje buvo savas balševikas, kuris turėjo visus herojaus bruožus nušlifuotus laikmečio ir konteksto. O štai katalikiškosios šeimos buvo didžiausi niekadėjai. Didžiausia intriga kilo pradėjus paskutinįjį skyrių, kur mūsų piemenukas parduodamas į kleboniją. Pradėjau skaityti ir pagalvojau, nejaugi Baltušis drįso sudirbt kleboną?

Bet palikime balševikus ramybėje tam kartui. Buvo įdomu skaityti apie gyvenimą šeimose ir socialinius santykius tame laikmetyje. Nors ir norėtųsi galvoti, kad autoriaus stipriai perdėta norint išpeikti katalikus, visgi, prisiklausius vyresniųjų istorijų apie tą laikotarpį, manau, kad ten jei ir persūdyta kas tai tik piemenuko nelaimė užsišokti tiek kartų ant tokių šeimų.... 

Autorius griežtai išlaiko pasakojimą piemenuko akimis. Pokalbiai ne visada aiškūs, nes tai ko piemenukas negirdėjo nepasakoma. Daug ką knygos leidimo metu gyvenantis žmogus suprastų iš laikmečio konteksto - dialogai meistriškai neišbaigti.

Tikro kaimo esu mačiusi nedaug, tad buvo įdomu paskaityti apie namų ūkį, ūkio darbus, kasdienybę tų žmonių, kurie dirbo savo rankomis, kad pasirūpintų maistu. Daug radau žodžių, kurie įvardija daiktus, apie kuriuos nesu girdėjusi tad ir žodžių nesupratau. Nustebau, kad tiek daug nesupratau....

Į pabaigą knyga nupolitikavo, tik šypseną sukėlė tai, kad politika visada vienoda.... Tai kaip ji vyko tada, taip ji vyksta ir dabar.... :)


Malonaus skaitymo! =)
Emilija