2016 m. spalio 20 d., ketvirtadienis

,,Martinas Idenas"






,,Martinas Idenas"


Džekas Londonas


1964 m. (originalas išėjo 1909 m.)
382 psl.
ISBN nesuteiktas 




Džeko Londono kūriniai ne juokas..... Perskaičiusi šią knygą įsitikinau kokio įstabaus intelekto buvo šis žmogus. Tam kas aprašyta šioje knygoje, toms diskusijoms kurios verda veikėjų lūpomis.... Atskleisti tiek skirtingų nuomonių pagrįstų įvairiomis filosofinėmis ir kitų mokslų teorijomis reikia tiek gilių visapusiškų žinių kad retas šiuolaikinis profesorius pajėgtų tokią gausos įvairovę išpildyti.

Tai ketvirtoji Džeko Londono knyga kuri pakliuvo man į rankas. Chronologiškai tai jauniausioji iš mano skaitytų. Visgi minties vystymo aspektu tai brandžiausioji. Gal autorius taip giliai pasikapstęs norėjo toliau kiek lengviau atsikvėpti pats ir duoti atsikvėpti skaitytojams? :)

Pusė knygos vos ne vos stūmiausi....kiek už vidurio pradėjo įdomėti ir tada jau geometrine progresija! O pabaiga (dovanokite už pasakymą) užtrenkė negyvai. Galėjo būti daug įvairių pabaigų atsižvelgiant į Martino Ideno gyvenimą ir patirtis, bet autoriaus pasirinktoji nuvilianti. Nors ir logiškai išplaukia iš gyvenimiškų aplinkybių, visgi antireklama lavinimuisi ir savišvietai.

Autorius kruopščiai atvaizduoja žmogaus sąmonės lavėjimą ir požiūrio kismą kuomet žmogus (eilinis darbininkas) susidomi kultūra ir pradeda skaityti knygas, mokytis, lavintis, domėtis taip kruopščiai kaip iki tol dirbo.

Nors ir nusivylusi autoriaus pasirinkta pabaiga visgi pasitvirtinau sau, kad Džekas Londonas vienas mano mėgstamiausių rašytojų. Talento visapusiškumu gal net lenkiąs Žiuli Verną..... Ypatinga knyga!  ,,Martinas Idenas" yra tikrai ypatinga knyga.


Malonaus kaitymo! =)
Emilija





2016 m. spalio 3 d., pirmadienis

,,Mėnulio slėnys"






,,Mėnulio slėnys"


Džekas Londonas

 

1959 m. (originalas išėjo 1913 m.)
564 psl.
ISBN nesuteiktas



Apie šį slėnį teko jau skaityti autoriaus knygoje ,,Rytas Aušta". Tai pasakiškas gamtos kampelis Kalifornijoje. Kol Mėnulio slėnis pradeda turėti prasmės skaitant šią knygą užtrunka ilgokai....visgi malonu, kad autorius šiuo atveju pradėjo nuo Adomo ir Ievos :)

Knygos ašis yra Saksona ir Bilis. Autorius pradeda ten kur jie dar nepažinojo vienas kito ir baigia ten kur jų gyvenimai toli nutolo nuo to kaip prasidėjo. Autorius eina per Saksonos ir Bilio gyvenimus giliai atskleisdamas tos aplinkos vyrų ir moterų pasaulėvaidzį. Neįsivaizduoju kad koks nors sociologijos ar istorijos vadovėlis galėtų geriau atskleisti  XX a. pradžios Jungtinių Amerikos Valstijų darbininkų klasės gyvenimo ypatumus ir mąstymo vingrybes.

Kaip ir knygoje ,,Rytas Aušta'', taip ir ,,Mėnulio slėnyje" autorius detaliai atvaizduoja žmogaus vidinės būsenos, socialinės elgsenos pokyčius ir įsitikinimų tvirtumą kintant gyvenimo situacijai.

Autorius gan idealistiškai atvaizduoja moters ir vyro vaidmenį, savojo vaidmens suvokimą. Šiuo aspektu knyga pačioje pradžioje pasirodė esanti nuobodoka ir pradėjau net įtarti kad nepavyks ,,prasistumti'' per tuos penkis šimtus puslapių, tačiau suvokus kad autorius lėtai, pamažu nuo pat pradžių viską dėsto tam, kad atskleistų kismą, knyga pasidarė lengviau skaitoma ir iš socialistinių pažiūrų antpuolio pavirto į sociologinę analizę. Džiaugiuosi, kad nepamečiau skaityti knygos :)

Norintiems lengvo skaitalo, romantiškos istorijos ar nuotykio (nuotykių čia tikrai nėra) šios knygos nerekomenduočiau. Ji tinka tiems kas nusiteikę giliau pamąstyti ir kantriai plaukti sunkia gyvenimo upe su Saksona ir Biliu.

Malonaus skaitymo! =)
Emilija