2011 m. rugpjūčio 2 d., antradienis

,,Penkiolikos metų kapitonas''





,,Penkiolikos metų kapitonas''


Žiulis Vernas


1993 m. (originalas išleistas 1878 m.)
318 psl.
ISBN (ant mano skaityto leidimo nepateiktas)

Žiulis Vernas labiausiai vertinamas kaip mokslinės fantastikos žanro atstovas ir pradininkas, visgi perskaičius ,,Penkiolikos metų kapitoną" matyti, kad ir nūdienos problemoms nagrinėti rašytojas skyrė laiko ir gabumų. Kai sakau ,,nūdienos" tai žinoma kalbu ne apie ,,šiandien šiandien", tačiau apie ,,šiandien" kuomet gyveno autorius :)

Pagrindinė tema vystoma šioje knygoje yra prekybos žmonėmis ir vergovės problema. Autorius smulkiai aprašo vieną atvejį, kuomet gamtos ir žmonių, be moralinių skrupulų, sukeltų nelaimių dėka grupė žmonių išvykusi laivu iš Naujosios Zelandijos galiausiai atsiduria pavojingose, sunkiose ir jų jėgoms sunkiai įveikiamose situacijose atogrąžų miškuose ir savanose.

Autorius nemažai dėmesio skiria kontekstui - aprašo pagrindinių veikėjų patiriamas situacijas sukeliančių veikėjų elgesį ir veiklos motyvus, aprašo čiabuvių kultūras. Daugelis minimų situacijų paremiamos realių keliautojų ekspedicijų patirtimi ir užrašais.
,,Penkiolikos metų kapitono" veikėjai patiria daug įvairių nuotykių, tad knygoje gausu netikėtų posūkių. Tai gyvas ir emocijas išjudinantis kūrinys.

Iš neigiamų aspektų: kiek erzina tik vienas dalykas - poros veikėjų charakterių aprašymai. Dikas Sendas, vienas pagrindinių veikėjų, pateikiamas kaip, mano vertinimu, pernelyg ,,herojiškas". Tas aprašomas atsidavimas ir pasiaukojimas pernelyg išpūstas net ir tiems atvejams, kuomet žmogus tikrai pasiryžęs padaryti viską ką gali dėl kito, jam ypatingai svarbaus, žmogaus gerovės. Ponia Veldon, trisdešimtmetė moteris keliaujanti su vaiku, keliautojų laivo ,,Piligrimas" savininko žmona, teatrališkų manierų ir itin dievobaiminga moteris, nepaprastai rūpestinga ir nebijanti pasiaukoti... Matydama autoriaus aprašomą ponią Veldon prisimindavau vis V. Ažušilio knygose aprašomų moterų charakterius. Jie nepaprastai artimi. Autorių žanrai visiškai skirtingi, tad vargu ar Ž. Vernas buvo įkvėpėju V. Ažušilio moterų charakteriams. Gal tai tiesiog vyriškas stilius? :))


Kūrinio veikėjai patiria tiek nuotykių, kad gali pasirodyti jog skaitoma keletas atskirų istorijų :) Tai lengvas ir tuo pačiu informatyvus kūrinys, puikiai tinkantis atostogoms ar jaukiems vakarams :)


Malonaus skaitymo :)
Emilija